środa, 23 lipca 2008

inari

Inari to bóstwo japońskiej religii shintō. Pojawia się pod postacią lisa, dlatego w świątyniach poświęconych Inari pełno jest posągów tych zwierząt. To bóstwo dobrobytu i urodzaju. Jest także patronem kobiet w ciąży.


Wybraliśmy się dziś do chyba najbardziej znanej świątyni w Japonii dedykowanej właśnie temu bóstwu - Fushimi Inari-taisha. Słynie ona z tysięcy bram torii ustawionych na drodze do sanktuarium i innych mniejszych świątyń rozrzuconych po całej górze. Aby dostać się na szczyt wzniesienia, na którym stoi świątynia, trzeba przebyć pod bramami niemały kawałek. Nam zajęło to niecałe dwie godziny... Torii tworzą bardzo malowniczy widok, jednak nie polecam zbytnio tego spaceru osobom cierpiącym, jak ja, na arachnofobię...Torii w języku japońskim dosłownie oznacza "miejsce dla ptaków". Ptaki są uważane za boskich posłańców, dlatego bramy te spotkać można przed wejściem do każdej świątyni shintō w Japonii. Oddzielają nasz świat od świata zamieszkanego przez bóstwa.


Dopiero połowa dnia za nami. Niedługo wybieramy się do Arashiyamy. Tej części Kioto, która słynie z bambusowych gajów i ukai, czyli tradycyjnego sposobu połowu ryb z pomocą kormoranów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz