niedziela, 15 września 2013

Ścieżka Filozofów


Jest takie miejsce w Kioto, które zaznaczone jest na każdej turystycznej mapce, mimo to nie zawsze cieszy się popularnością odwiedzających to miasto. Chyba że akurat wypada okres kwitnienia wiśni - wtedy to miejsce pełne jest osób je fotografujących i podziwiających. Nam udało się tam trafić w środku japońskiego lata. Na pewno chcielibyśmy tam kiedyś wrócić wiosną.


Ścieżka Filozofów (Tetsugaku no michi; 哲学の道) ma około 2 kilometrów i służy jedynie pieszym. Ciągnie się wzdłuż strumyka (tak naprawdę jest to kanał zbudowany w okresie Meiji), a drzewa dają przyjemny cień. Można nią przejść od Srebrnego Pawilonu do świątyni Nanzen-ji. Lub odwrotnie. :) Wzdłuż ścieżki mija się znaki wskazujące drogę do kilkunastu innych świątyń rozmieszczonych po drodze. Ścieżka nazwę zawdzięcza japońskiemu filozofowi - Kitarō Nishidzie, który zwykł przechadzać się tędy spędzając czas na rozmyślaniach w drodze do pracy.


Moim zdaniem jednak najbardziej wzrok przykuwają domki (najczęściej są to sklepiki lub kafejki) w europejskim stylu. Nie udało nam się zjarzeć do żadnej, ponieważ wszystkie był jeszcze zamknięte.Przy ścieżce znajduje się również bardzo urokliwe miejsce - Antique Kimono Shop and Cafe Fumimaro. Właścicielka z cierpliwością pomoże nam wybrać kimono rozkładając przed nami kilometry pięknych materiałów, z których ciężko wybrać to jedno jedyne. Za mnie wyboru dokonał L., który sprawił mi cudowne czarne formalne kimono. Dla mężatek. :)


Ścieżka Filozofów to idealne miejsce na spacer - chyba o każdej porze roku. Warto tam pospacerować, aby na chwilę odetchnąć, zwolnić tempo przed odkrywaniem kolejnych miejsc w Kioto. I zamyślić się. :)

2 komentarze:

  1. Bardzo lubie! Bylam na kwitnienie wisni i rewelacja. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super! Ja liczę, że kiedyś znowu tam będę i to najlepiej w czasie kwitnienia właśnie. :)

      Usuń