sobota, 7 lipca 2012

tanabata.

Dziś 7 lipca, czyli siódmy dzień siódmego miesiąca, czyli Tanabata - przynajmniej w Japonii. :) Legenda głosi, że właśnie wtedy rozłączona para kochanków, czyli gwiazdy Orihime (織姫) i Hikoboshi (彦星), może się spotkać. Ma to miejsce tylko raz w roku, dokładnie 7 lipca, w dniu, w którym spełniają się marzenia, jak wierzą Japończycy.

Przykładowe drzewko na krakowskiej wystawie.

Tanabata jest bardzo popularnym świętem, kolorowym i lubianym przez dzieci i dorosłych. Do dziś w niektórych regionach Japonii święto to obchodzone jest w sierpniu, ponieważ według kalendarza lunarnego siódmy miesiąc roku to właśnie sierpień (więcej informacji tutaj). Ulice dekorowane są ozdobami z papieru, czasami także wizerunkami bohaterów japońskiej popkultury.

Drzewko na tokijskiej stacji Ueno.

Tylko raz zdarzyło mi się być w Japonii w czasie tego święta, ale i tak z braku czasu nie mogłam w nim uczestniczyć. Jedyny mój wkład w Tanabatę, to życzenia, które nagminnie pisałam i wieszałam na bambusowych drzewkach. Nawet na stacji kolejowej. :) Swoje życzenie zapisuje się na kawałkach papieru zwanych tanzaku (短冊). Takie miejsca, gdzie pozostawić można swoje życzenia, obecnie częściej spotkać można w przestrzeni publicznej, np. pasażach handlowych, niż w prywatnych domach.

Dekoracja w dzielnicy Ikebukuro, Tokio.

Udekorowana ulica w dzielnicy Shibuya, Tokio.


Sasa no ha sara-sara (笹の葉 さらさら)
Nokiba ni yureru (軒端にゆれる)
Ohoshi-sama kira-kira (お星様 キラキラ)
Kin-gin sunago (金銀砂ご)

Liście bambusa szeleszczą, szeleszczą,
Trzęsąc się pod strzechą.
Gwiazdy zaczynają mrugać, mrugać;
Jak złote i srebrne ziarenka piasku.

2 komentarze:

  1. Tyle ze w sierpniu w wiekszosci nie traktuje sie ich juz jako tanabate, choc maja dekoracje tanabatowe, ale po prostu jako zwykle natsu matsuri.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O proszę, człowiek się uczy całe życie. :) Dzięki!

      Usuń