czwartek, 23 sierpnia 2012

Tsurugaoka Hachiman-gū.


Bardzo żałowałam, że podczas drugiego pobytu w Japonii nie udało mi sie odwiedzić tego chramu będąc w Kamakurze. Ostatnim razem był on na samej górze mojej listy pod tytułem Kamakura, nie mogłam więc go pominąć.


To najważniejszy chram shintō w Kamakurze, który powstał w 1063 roku z inicjatywy Minamoto Yoriyoshi. Czczonym tutaj bóstwem jest Hachiman (八幡) - bóstwo wojny i opiekun narodu japońskiego oraz patron rodziny Minamoto i samurajów.


Do chramu prowadzi ścieżka (Dankazura) ciągnąca się przez miasto, która raz po raz poprzecinana jest czerwonymi torii. Wzdłuż niej rosną wiśnie, które pięknie zakwitają wiosną tworząc urokliwy pasaż prowadzący wprost na teren chramu. Główne budynki znajdują się na wzniesieniu, więc trzeba się jeszcze wspiąć po schodach, aby dotrzeć do celu. Warto - widok jest niesamowity.


I wszędzie gołębie. W innych miastach raczej nie zauważyłam, aby te ptaki mogły siadać gdzie chcą na terenach świątyń czy chramów... Gołębie jednak są świętymi posłańcami Tsurugaoka Hachiman-gū, może dlatego pozwala im się tutaj na więcej. :) W chramie można kupić amulet w kształcie gołębicy przynoszący szczęście (Hato-suzu-mamori). A przed samym wejściem na teren Tsurugaoka Hachiman-gū jest sklepik sprzedajacy, tak popularne w Kamakurze, ciastka w kształcie gołębi zwane Hatosabure (鳩サブレー).


Budynki chramu są kolorowe z przewagą czerwieni, pięknie się prezentują. Szkoda tylko, że dzień był taki szary - brakowało niebieskiego nieba, aby bardziej podkreślić intensywne kolory zabudowań.

Główna brama.

Główna hala i omikuji.

Ema.

Tereny chramu są przepiękne i znajduje się tam wiele mniejszych chramów poświęconych między innymi bogini Benzaiten, jest ogród peonii, stawy, a pływanie łódką stanowi popularną rozrywkę, szczególnie podczas kwitnienia wiśni. Na pewno warto Tsurugaoka Hachiman-gū odwiedzić. :)


Informacje praktyczne.

Website: http://www.hachimangu.or.jp/index.html
Czynne: codziennie od 5:00-20:30 (od 6:00 od października do marca)
             dodatkowo od 1-3 stycznia otwarte całą dobę
Wstęp: wolny
            muzeum - 200 jenów 
Dojazd: do stacji Kamakura, a potem ok. 15 minut pieszo
Mapa: http://www.gojapango.com/travel/kamakura_map.htm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz