poniedziałek, 19 lipca 2010

podróże kulinarne - japonia


W dzisiejszym numerze tygodnika Newsweek mamy artykuł pani Moniki Onoszko Tańczące krewetki traktujący o jedzeniu. A jakże. :) Japońskim. Między innymi o diecie mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni pisze w swoim artykule Świat na widelcu pani Jolanta Chyłkiewicz. Oczywiście mieszkańcy Okinawy są wzmiankowani jako jedni z najbardziej długowiecznych ludzi na świecie. :)

A na deser film dokumentalny o kuchni japońskiej.


Jak czytamy na okładce filmu:

"Japonia to nie tylko kraj kwitnących wiśni, mangi, migoczących neonów Tokio, historii o gejszach i samurajach to wyjątkowa kraina misternych, harmonijnych potraw, których przygotowanie opiera się na tradycji i dopracowywanych przez lata recepturach.

Soja, ryż, ryby, owoce morza, wodorosty - Merrilees Parker, angielska przewodniczka odwiedzi Japonię, by poznać przeróżne smaki tego niezwykłego miejsca.

Zatrzyma się w Tokio, skąd uda się do Tsukiji, gdzie pozna codzienność mieszańców handlujących rybami na największym na świecie targ rybnym. Z mistrzem Romeo odkryje tajniki robienia i serwowania sushi. W Matsusaki znajdzie się na farmie produkującej najdroższą wołowinę, gdzie krowy karmi się jabłkami, poi piwem i codziennie masuje. W Kioto zajrzy do mającej 400 lat restauracji i skosztuje pieczołowicie parzonej japońskiej herbaty. Weźmie też udział w Letnim Festiwalu Ognia na górze Fudżi. Swoją podróż zakończy na przedmieściach Tokio, gdzie zobaczy jak przyrządza się fugu – trującą rybę, która może zabić, jeśli przygotuje się ją w niewłaściwy sposób."


Co prawda znane tematy i miejsca, ale na ładne obrazki zawsze jest miło popatrzeć. I poczuć smak sentymentu. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz