wtorek, 7 października 2014

Moje widzenie polskich miast - relacja


Nierzadko się zdarza, aby ktoś zachwycał się polskimi miastami, bo przecież daleko nam do Paryża czy Rzymu. Ponoć. A już na pewno nie Ktoś z drugiego końca świata i nie w taki sposób. A jednak Shinya Ayama Polską i polskimi miastami się zachwycił. Wyrazem tego zachwytu, poza spędzaniem czasu w naszym kraju, są rysunki i obrazy. Świetne prace, na których można odkryć naszą Polskę na nowo i spojrzeć na nasze miasta z innej perspektywy. Może nawet trochę jak z bajki.


Shinya Ayama pochodzi z Kioto i, jak twierdzi, to malowanie zawsze było jego pasją. A dlaczego akurat Polska stała się obiektem jego zainteresowań? Ponoć to wszystko przez nasze spadziste czerwone dachy. :) Nie można nie zauważyć, że owe dachy często pojawiają się w twórczości artysty i są niemalże jego znakiem charakterystycznym.
Jak przyznał sam artysta, Polska kojarzy mu się również z "maluchami", czyli środkami transportu, które praktycznie zniknęły już z polskich ulic. Tym bardziej cudownie było zobaczyć te relikty dawnych czasów widziane okiem japońskiego artysty.
Nie wszystkie prace nawiązują bezpośrednio do Polski czy polskiej architektury. Mój zdecydowany faworyt to obraz Thinking (z białą chmurą nad zafrasowanym człowiekiem) oraz praca Never give up, której tu nie pokazuję, ale można ją podejrzeć tutaj. Bardzo podoba mi się również postać (być może samego artysty?), która pojawia się na wielu pracach - czasem z boku, czasem w centralnej części, ale nie można jej nie zauważyć. Wnikliwy obserwator rzeczywistości.


Wystawa została objęta patronatem Prezydenta Miasta Wrocławia oraz Ambasady Japońskiej. Miałam okazję wziąć udział w wernisażu, który tak, jak i afterparty, uważam za bardzo udany. :) A że wystawę można oglądać do 31 grudnia 2014 roku w Galerii Sztuki Naiwnej i Ludowej we Wrocławiu, koniecznie trzeba się wybrać. Ja pewnie jeszcze nie raz zajrzę. :) 
Polecam zapoznać się z relacją Podróże Japonia i zapraszam również na stronę artysty oraz stronę na FB, gdzie można bliżej przyjrzeć się jego pracom. Poland is beautiful. :)

2 komentarze:

  1. Ja! Tam! Chcę! Być! Teraz! Natychmiast! Fantastyczne miejsce i świetne rzeczy mają!

    Herbaciane buziaki, Asia | btth.pl

    OdpowiedzUsuń