niedziela, 29 grudnia 2013

John Lennon Museum


Trafiłam tam dawno temu całkiem przypadkowo. Nie mogłam przejść obojętnie - w końcu John Lennon chcąc nie chcąc umoczył trochę palce w japońskiej kulturze. Poza tym nagrał kilka fajnych piosenek, których słucham do dziś. Jak i cały świat. :)


Muzeum zostało założone z inicjatywy Yoko Ono i muszę przyznać, że jest to jedno z lepszych miejsc pamięci, jakie miałam okazję odwiedzić. Niestety, nie było możliwości robienia zdjęć (naprawdę się starałam ustrzelić coś z biodra, ale pilnowano mnie i innych zwiedzających jak oka w głowie...), dlatego w poście są zdjęcia sprzed wejścia i z dobrze zaopatrzonego sklepiku muzealnego. Kupiłam tam jedną z moich ulubionych książek, o której więcej tutaj.

 

Muzeum dzieli się na sekcje, które opisują poszczególne etapy życia muzyka poczynając od dzieciństwa, przez The Beatles i projekty tworzone razem z Yoko Ono, aż do życia w Nowym Jorku i tragicznej śmierci. Przejmujący jest ostatni pokój nazwany "Forever", gdzie możemy usiąść na przeźroczystych krzesłach i zasłuchać się w muzyce Johna Lennona oraz zaczytać się w jego słowach. To pełne przestrzeni pomieszczenie zupełnie odstaje od przesyconych kolorem, dźwiękiem i przedmiotami wnętrz poprzednich pokoi.


Japonia zajmowała pewne szczególne miejsce w życiu Johna Lennona. Spędził tam trochę czasu, chciał poznać język i kulturę kraju swojej wybranki. Szczególnie upodobał sobie Karuizawę, gdzie całą rodziną często spędzali czas. Nie ominął go, jak wielu innych gwiazd, nawet udział w japońskiej reklamie.Muzuem Johna Lennona na pewno spodoba się jego fanom, ale nie tylko. To ciekawie zaaranżowane miejsce, pełne wspomnień, dobrej muzyki i pięknych słów. Gdyby ktoś z Was miał kiedyś w podróżniczych planach Saitamę, polecam zajrzeć.

Informacje praktyczne.

Strona internetowa: http://web.archive.org/web/20071011015615/http://www.taisei.co.jp/museum/guide/index_e.html
Czynne: codziennie poza wtorkami od 11:00 do 18:00
Wstęp: 1500 jenów
Dojazd: z Tokio można dojechać linią R Keihin-tohoku i wysiąć na stacji Saitama Shin-toshi, następnie przejść pieszo do Muzeum (ok. 5 minut; Muzeum mieści się na terenie kompleksu Saitama Super Arena
Mapa: http://web.archive.org/web/20071217214425/http://www.taisei.co.jp/museum/access/map02_e.html


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz