poniedziałek, 4 marca 2013

Home Life in Tokyo


Monografia ówczesnego życia w Tokio - tak mogę opisać jednym zdaniem książkę Home Life in Tokyo. Autor postanowił przybliżyć swój kraj, jego zwyczaje i tradycje przez pryzmat życia codziennego w stolicy. Dostajemy więc bardzo szczegółowy opis miasta Tokio i jego mieszkańców z początku XX wieku.

"The stranger then (...) as he comes to Japan in search of the quaint and bizarre, he will perhaps be disappointed when he sees the countless overhead wires, the electric trams, omnibuses, and bicycles, European clothes of all shades and descriptions, and other encroachments of western cuvilisation, which he have hoped to elave behind him and which somewhat shock his artistic sense in their new surrondings."

Książka podzielona jest na rozdziały, w których autor szczegółowo opisuje między innymi strój męski, rozwody, japońskie domy i maniery. W tekście pojawia się wiele rysunków obrazujących dany temat. Mimo że większość zawartych w książce informacji jest już ogólnie znana, książka wciąga, bo przenosi nas na tokijskie ulice i do tokijskich domów w 1910 roku. Najbardziej zaskoczyły mnie fragmenty, w których autor opisuje problemy z przestępczością panującą w Tokio - a w szczególności z włamaniami do domów. Jeszcze nigdy nie spotkałam się z takimi informacjami w tego typu książkach. A tu proszę - Japończyk z krwi i kości sam przyznaje, że i w Tokio (Japonii) takie rzeczy się zdarzają i traktuje je całkowicie normalnie, tzn. nie jak ewenement, ale jak coś, co jest częścią codzienności. Książkę polecam. :)
(Cyt. za: Jukichi Inouye, Home Life in Tokyo, London 1985, s. 23.)

2 komentarze:

  1. Japonia z początków XX wieku, powiadasz?;) Cudna epoka. Trzeba sobie zapamiętać tytuł, o.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam, jeśli lubisz takie pozytywistyczne podejście do tematu. ;)

      Usuń