piątek, 18 maja 2012

Sengaku-ji.

Sengaku-ji (泉岳寺) to buddyjska świątynia znana w głównej mierze z pochowanych tutaj 47 samurajów, którzy w 1702 roku popełnili rytualne samobójstwo (seppuku). Pochowany jest tutaj także ich pan Asano Naganori, któremu wiernie służyli do końca. Te historię zna niemal każdy Japończyk, a także wielu ludzi spoza Kraju Kwitnącej Wiśni, między innymi dzięki kulturze popularnej - książkom, komiksom, filmom, nie będę więc jej przytaczać. Zainteresowanych odsyłam między innymi tutaj.

Sanmon (główna brama).

Hondō (główna hala).

Świątynia zbudowana została przez Tokugawę Ieyasu, a raczej na jego polecenie :), w 1612 roku. W epoce Edo stanowiła jedną z trzech najważniejszych świątyń buddyjskich w dawnym Tokio. Doszczętnie spłonęła po 30 latach istnienia, ale odbudowano ją - w miejscu, w którym stoi do dziś.

Sawaki Kōdō (沢木興道), mistrz buddyzmu zen.

Baku (獏), pożeracz złych snów i strażnik pokoju.

Suikinkutsu (水琴窟), naczynie wydające dźwięk podobny do japońskiego koto (箏).

Teren świątynny nie jest zbyt duży, ale bardzo dobrze utrzymany i widać, że jest to zadbane miejsce. Byliśmy tam z L. około ósmej rano i raz po raz wchodziliśmy w drogę pomocnikom świątynnym, którzy zamiatali, wycierali i sprzątali każdy zakątek Sengaku-ji. Było bardzo spokojnie, co pozwoliło nam bez pośpiechu obejść teren świątyni i w ciszy przyjrzeć się grobom sławnych roninów. Polecam więc wybrać się do Sengaku-ji z samego rana - już około dziewiątej bywa tłoczno, nawet w dni powszednie.


Rozpiska grobów 47 samurajów.Na terenie Sengaku-ji można udać się po wpis goshuinchō, który tutaj kosztuje "co łaska", a także zapalić kadzidełko (senkō 線香) okazując w ten sposób szacunek dla miejsca i pochowanych samurajów. Każdego roku 14 grudnia odbywa się festiwal upamiętniający ich poświęcenie i honorowy czyn. Festiwal przyciąga masę ludzi. Nic dziwnego, ponieważ Sengaku-ji jest miesjce z historią, prawdziwą historią, która do dziś porusza.


Informacje praktyczne.

Website: http://www.sengakuji.or.jp/
Czynne: codziennie od 7:00-18:00 (do 17:00 od października do marca)
             muzeum od 9:00 do 16:00
Wstęp: wolny
            muzeum - 500 jenów 
Dojazd: JR Yamanote do stacji Shinagawa lub Tamachi
            Toei Asakusa do stacji Sengakuji
Mapa: http://www.gojapango.com/tokyo/tokyo_poi_map.php?poi_id=30322 komentarze:

  1. Łooo, ładne foty. Akurat tam mnie nie było. No to będę wiedział co pofocić następnym razem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki. :) Naprawdę godne polecenia miejsce. Następnym razem. :)

      Usuń