wtorek, 22 maja 2012

Noren.


Noren (暖簾) to materiałowa "zasłonka", podzielona rozcięciami na kilka frgamentów, którą dostrzec można najczęściej przed wejściem do restauracji czy sklepu, w łaźniach publicznych, ale czasami także w prywatnych domach, wewnątrz części mieszkalnej. Noren wieszany wewnątrz najczęściej oddziela dwa pomieszczenia od siebie lub dzieli większą przestrzeń na mniejsze części. Pełni również funkcję estetyczną, czasami jest zawieszany np. na ścianie jako ozdoba. Noren zawieszany przed wejściem chroni wnętrze przed pyłem, kurzem i deszczem. Służy również jako reklama danego miejsca oraz informuje, czy jest ono otwarte - jeśli noren wisi nad wejściem oznacza to, że tak. Po dniu pracy jest zwijany i chowany do środka. Jeśli noren "znika" w ciągu dnia znad wejścia do restauracji, oznacza to, że akurat w danym momencie przygotowywane jest jedzenie.

Noren jest wizytówką danego biznesu, symbolem jego reputacji i dobrego imienia, dlatego czasami, jeśli dochodzi do sprzedaży sklepu, restauracji etc., noren jest także częścią transakcji i należy za niego dodatkowo zapłacić. Ponadto jeśli uczeń osiagnął odpowiednie umiejętności w danej dziedzinie mógł używać tego samego norenu, co jego mistrz. "Podzielenie norenu" (noren wake 暖簾分け) oficjalnie go do tego uprawniało. Obecnie dotyczy to w głównej mierze filli restauracji, które działają pod jednym szyldem-norenem.

Sklepik z wyrobami z tradycyjnych materiałów, Uji.

Najstarsze miejsce serwujące taiyaki, Tokio.

Noreny miały być już używane w starożytnej Japonii, w okresie Jomon, pełniąc wtedy rolę ochrony przed wiatrem. Popularne stały się w epoce Heian, kiedy zaczęto ich używać na co dzień do odgradzania przestrzeni wewnątrz domów oraz zawieszano je przed wejściem, aby chroniły pzred wiatrem, kurzem i deszczem. Już w okresie Muromachi noreny funkcjonowały jako reklamy sklepów i restauracji i coraz częściej były zawieszane przed wejściem. Pojawiały sie na nich także nazwiska rodowe.

Sklepik z ceramiką, Nikkō.

Enoshima.

Noreny mogą mieć różną formę, najczęściej są to kwadratowe lub prostokątne kawałki materiału. Zwykle jest ich trzy, pięć lub siedem. Nie mają określonej długości - niektóre noreny zakrywają jedynie połowę drzwi lub okna(takie często zawieszane sa w sushi barach), inne są od nich dłuższe. Tradycyjnie noreny wytwarzano z białym lub kobaltowym wzorem i także dzisiaj są one popularne. Często motywy umieszczane na norenach nawiazują do japońskiej tradycji. Najczęściej wykonuje się je z lnu, konopii i bawełny. Współczesny design także wpływa na ich produkcję - są takie z koronkami, z papieru, z motywami popkultury nie tylko japońskiej, ale i zachodniej. Do wyboru, do koloru.

Sklepik z cudami z matcha, Uji.

Restauracja z fugu, Tokio.

A na koniec filmik (nie nasz, niestety), na którym zobaczyć można różne rodzaje norenów. Polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz