niedziela, 30 stycznia 2011

Time Trip Map

Świetne wydawnictwo prosto z Japonii i, niestety, jedynie w Japonii dostępne. Nie licząc aukcji internetowych, rzecz jasna. :) Time Trip Map to seria ukazująca zmiany, jakie zaszły w przestrzeni miejskiej między innymi Tokio, Kioto i Nary w ciągu kilku wieków. Każda książka to właściwie atlas składający się z map oraz nakładających się na nie kalek z obecną sytuacją przestrzenną miast.

Oto przykład (fragment Zatoki Tokijskiej kiedyś i teraz):Polecam!

1 komentarz:

 1. Oj nie, oj nie, oj nie...

  Oko stanowczo odradza tą serię. Mapy w środku książki (w odróżnieniu od okładki) wcale nie są historyczne. To są współcześnie malowane kolorowe plamy, na które nakładana jest przezroczysta folia z innymi, współcześnie namalowanymi kolorowymi plamami. Niczego z tego nie da się wywnioskować.

  Jest kilka książek japońskich, które mają mapę historyczną, rozkładaną i do tego kilkaset stron z powiększeniami i opisem (!) poszczególnych miejsc, ale tylko po japońsku, np. ta http://amzn.to/fSH1Yz o Osace.

  Tak czy inaczej, zamiast próbować wydawać pieniądze na coś, czym się rozczarujemy (Oko daje na to gwarancję), najprościej włączyć historyczne mapy w Google Earth (jest kilka map Edo z różnych okresów, Kioto i Osaka) i pobawić się we własne odkrywanie.

  W angielskim włączamy przez Google Earth: Layers -> Gallery -> Rumsey Historical Maps.

  Historyczne mapy nie zachowują skali i w Google Earth trzeba trochę się pogłowić, co jest gdzie, ale przyjemność ze znalezienia punktów charakterystycznych jest olbrzymia i za darmo.

  OdpowiedzUsuń