sobota, 12 stycznia 2013

Thirty-Six New Views of Mount Fuji


Cykl obrazów autorstwa Seisaia* (西斎), irlandzkiego artysty kryjącego swe prawdziwe imię pod tym japońskim, przedstawia nam świętą górę Japończyków w zupełnie inny sposób niż zazwyczaj można ją podziwiać. Fuji-san kojarzy nam się z dostojnością, japońską tradycją i pięknem. W pracach Seisaia góra zostaje niejako "sprowadzona na ziemię" i wpisana we współczesny konsumpcjonizm. To ciekawe połączenie japońskiej tradycji i symboli oraz motywów dnia codziennego. Tytuł cyklu nawiązuje do prac Hokusaia, który także na 36 drzeworytach pokazał różne oblicza Fuji-san. Interesujące byłoby zestawienie prac obu artystów na jednej wystawie. Może się kiedyś doczekamy... :)


Wiecej informacji między innymi tutaj. Polecam!

*  Seisai oznacza "studio na zachodzie" i jest bezpośrednim nawiązaniem do imienia jednego z najsłyniejszych japońskich artystów - Hokusaia ("studio na północy"). 

4 komentarze:

 1. jaki fajny zbieg okoliczności - od tygodnia mam kalendarz z pracami Hokusaia na ścianie, a tu taki wpis;)
  Ciekawe połączenie, szczególnie podoba mi się tu to z autostradą, takie kolorowe:)I nawet słupki ostrzegawcze na drodze są...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mają coś w sobie te prace - być może są nam bliższe niż dystyngowana Fuji-san Hokusaia. I podoba mi się to złote tło - ładnie wyciąga kolory. :)

   Usuń
 2. Wow! Ciekawe! Coś dla nas, współczesnych ludzi :)

  OdpowiedzUsuń