niedziela, 2 września 2012

"Chryzantemy złociste..."


Chryzantema stała się symbolem nie tylko rodziny cesarskiej, której herbem jest Kiku-no Gomon (菊の御紋), czyli złota chryzantema o szesnastu płatkach, ale i całej Japonii. Kwiat ten jest symbolem szczęścia i długowieczności, a można go dostrzec w Japonii na co dzień, np. na okładkach paszportów, znaczkach pocztowych czy grobach i domowych ołtarzykach. Mimo że to kwiaty wiśni są chyba najbardziej rozpoznawalnym motywem kultury japońskiej, chryzantema także cieszy się ogromną popularnością, o czym świadczą między innymi organizowane każdej jesieni Kiku Matsuri (菊祭), czyli festiwale chryzantem.


Chryzantemy pojawiły się w Japonii w okresie Nara (710-793) za pośrednictwem Chin, skąd przywiezione zostały jako środek leczniczy. Przez wieki kwiat ten zyskał na popularność, gdyż wierzono, że przedłuża ludzkie życie. Już w okresie Edo (1603-1867) hodowano wiele odmian chryzantem, pojawiły się także różne techniki i style prezentacji tych kwiatów, między innymi tzw. Kiku Ningyō (菊人形), czyli lalki przedstawiające znane postacie wykonane z kwiatów. W okresie Meiji (1868-1912) chryzantema stała się oficjalnym symbolem rodziny cesarskiej.


Kiku Matsuri to wystawy, na których prezentuje się różne odmiany chryzantem. Kompozycje mogą przybierać najrozmaitsze formy - od pojedynczych kwiatów w doniczkach, po misterne wzory, a nawet drzewka bonsai. (Więcej o stylach i odmianach chryzantem tutaj.) Najwięcej wystaw odbywa się w listopadzie. Będąc w Japonii udało nam się kilka z nich zobaczyć w Tokio i Kamakurze - kwiaty prezentowane są np. w parkach i na terenach chramów shintō.


Chryzantemy pięknie się prezentują w każdej formie, nawet tej popkulturowej. :)

6 komentarzy:

 1. te bonsaiowe wyglądają cudnie :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też urzekły i z chęcią postawiłabym jedno takie na parapecie. :)

   Usuń
 2. kojarzą mi się mimo wszystko z cmentarzem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie zazwyczaj też, ale chryzantemy z Myszką Miki już mniej. :)

   Usuń
 3. W Polsce znane jako cmentarne kwiaty :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Japonii też zanosi się te kwiaty na groby zmarłych, więc w sumie podobnie.

   Usuń