niedziela, 2 września 2012
"Chryzantemy złociste..."
Chryzantema stała się symbolem nie tylko rodziny cesarskiej, której herbem jest Kiku-no Gomon (菊の御紋), czyli złota chryzantema o szesnastu płatkach, ale i całej Japonii. Kwiat ten jest symbolem szczęścia i długowieczności, a można go dostrzec w Japonii na co dzień, np. na okładkach paszportów, znaczkach pocztowych czy grobach i domowych ołtarzykach. Mimo że to kwiaty wiśni są chyba najbardziej rozpoznawalnym motywem kultury japońskiej, chryzantema także cieszy się ogromną popularnością, o czym świadczą między innymi organizowane każdej jesieni Kiku Matsuri (菊祭), czyli festiwale chryzantem.
Chryzantemy pojawiły się w Japonii w okresie Nara (710-793) za pośrednictwem Chin, skąd przywiezione zostały jako środek leczniczy. Przez wieki kwiat ten zyskał na popularność, gdyż wierzono, że przedłuża ludzkie życie. Już w okresie Edo (1603-1867) hodowano wiele odmian chryzantem, pojawiły się także różne techniki i style prezentacji tych kwiatów, między innymi tzw. Kiku Ningyō (菊人形), czyli lalki przedstawiające znane postacie wykonane z kwiatów. W okresie Meiji (1868-1912) chryzantema stała się oficjalnym symbolem rodziny cesarskiej.
Kiku Matsuri to wystawy, na których prezentuje się różne odmiany chryzantem. Kompozycje mogą przybierać najrozmaitsze formy - od pojedynczych kwiatów w doniczkach, po misterne wzory, a nawet drzewka bonsai. (Więcej o stylach i odmianach chryzantem tutaj.) Najwięcej wystaw odbywa się w listopadzie. Będąc w Japonii udało nam się kilka z nich zobaczyć w Tokio i Kamakurze - kwiaty prezentowane są np. w parkach i na terenach chramów shintō.
Chryzantemy pięknie się prezentują w każdej formie, nawet tej popkulturowej. :)
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
te bonsaiowe wyglądają cudnie :))
OdpowiedzUsuńMnie też urzekły i z chęcią postawiłabym jedno takie na parapecie. :)
Usuńkojarzą mi się mimo wszystko z cmentarzem...
OdpowiedzUsuńMnie zazwyczaj też, ale chryzantemy z Myszką Miki już mniej. :)
UsuńW Polsce znane jako cmentarne kwiaty :D
OdpowiedzUsuńW Japonii też zanosi się te kwiaty na groby zmarłych, więc w sumie podobnie.
UsuńPrzepiękne kwiaty, głównie je wykorzystuje do stroików nagrobnych - staram się odwzorować takie jak ze sklepu https://candelle.pl/kategoria-produktu/kompozycje-nagrobne/z-chryzantem/
OdpowiedzUsuń