czwartek, 14 czerwca 2012

candy sushi.


Sushi zazwyczaj kojarzy się z surową rybą i ryżem. A jednak....

Obecnie istnieje wiele wariacji na temat - począwszy od dobrze znanych u nas California Rolls, mniej znane u nas, ale niesamowite dekoracyjne kazari-sushi, po słodkie sushi, które określa się jako candy sushi. I o tym ostatnim sushi będzie tutaj mowa, choć rolki, które zrobiłam nie do końca wpisują się w ten nurt.

Dlaczego? Bo candy sushi najczęściej robione jest z innych składników niż prawdziwe sushi. Zamiast gotowanego ryżu mamy często tzw. ryż dmuchany, nie ma wodorostów nori, które zastępowane są papierem sojowym (w różnych kolorach) lub skórką owocową (tzw. fruit leather), a do środka zawijamy żelki, pianki, właściwie, co kto lubi, byle było słodkie. A jest bardzo słodko. Jeszcze się nie pokusiłam, aby zrobić takie sushi - może kiedyś*.


Tymczasem jednak ponownie ukręciłam rolki na słodko z truskawkami. Skoro już tyle osób zagłosowało na to sushi w konkursie, nie mogłam się oprzeć, aby posmakować go raz jeszcze. I niektórzy głosujący również. :) Tym razem jednak w niektórych rolkach nori zastąpiłam cienkimi tamagoyaki, które dzielnie smażył L.

Co potrzebujemy:

ryż do sushi
mleczko kokosowe
świeże truskawki
serek typu philadelphia
wiórki kokosowe (lub biały sezam)


Składniki na tamagoyaki:

5 jajek
bulion rybny dashi
sake/mirin lub białe wino półwytrawne
cukier
sos sojowy
oliwa/olej słonecznikowy


Co robimy:

Ryż gotujemy, ale nie przyprawiamy go tak, jak do sushi tylko mieszamy z mleczkiem kokosowym (mnie na 5 miarek ryżu wystarczyła jedna mała puszeczka). Nic więcej do ryżu nie dodawałam - czasami mleczko kokosowe zastępuję syropem klonowym. Zamiast nori na macie kładziemy wcześniej usmażone tamagoyaki (jest mnóstwo przepisów w sieci nie bedę zatem się powtarzać). Następnie rozkładamy ryż i dodatki (w tym wypadku truskawki) tak, jak w każdym sushi i rolujemy. Podobnie z odwróconym sushi (uramamki) - przygotowujemy je dokładnie tak samo, jak tradycyjne sushi. Na całą powierzchnię nori rozkładamy ryż i całość posypujemy wiórkami kokosowymi lub sezamem. Przewracamy na drugą stronę i na połowę nakładamy serek z truskawkami. Zwijamy. I gotowe. Można podawać z dodatkiem miodu lub syropu klonowego, a do picia koniecznie herbata. Prawdziwe umami? :)


* Przepisy na candy sushi można znaleźć na przykład tu.

2 komentarze: