poniedziałek, 14 września 2009

skośne magazines

Do Japonii z naszego pięknego kraju droga daleka. A czasami chciałoby się wiedzieć, co się aktualnie w Kraju Kwitnącej Wiśni dzieje. I nie chodzi mi tu o politykę czy gospodarkę, ale raczej szeroko rozumianą kulturę. :) Cały ten wstęp ma zachęcić drogich Czytelników do zapoznania się w dwoma magazynami, do których powracam regularnie. Oba występują w wersji angielskojęzycznej i mają swoje internetowe wydania. :)

Co tydzień na półkach takich tokijskich sklepów jak Tower Records pojawia się darmowy Metropolis Magazine. Tu przykładowa okładka:


Jest tu dużo informacji na temat aktualnych wydarzeń kulturalnych oraz takie (moje ulubione zresztą działy), jak Photo of the Week, Haikyo Corner czy Last Words, gdzie często wypowiadają się cudzoziemcy mieszkający w Japonii. Będąc w Japonii był to dla mnie doskonały przewodnik po tym, co się akurat w Tokio działo i na co warto było się wybrać. :)

Drugi magazyn to Nipponia. Częstotliwość ukazywania się tego wydawnictwa jest nieco inna i szczerze mówiąc, nie wiem, gdzie można dostać papierowe wydania. Ja korzystam z tych internetowych.


Nipponia nie jest kalendarzem wydarzeń kulturalnych. Zawiera artykuły dotyczące Japonii, głównie jej kultury, tradycji, technologii. Ostatni numer w większości poświęcony jest narodowemu przysmakowi, czyli sushi.

Podobnych internetowych (i nie tylko) magazynów jest od groma. Można by jeszcze wymienić na przykład Japanzine czy Tokyo Notice Board (to właściwie giełda ogłoszeń na każdy temat, warto jednak zaznaczyć, iż pojawiające się artykuliki występują w dwóch wersjach językowych - angielskim i japońskim). Moim zdaniem, co przetestowałam na sobie, są one pomocne obcokrajowcom akurat znajdującym się w Japonii. Poza tym stanowią niezłe źródło informacji o Kraju Kwitnącej Wiśni. Polecam!

1 komentarz:

  1. Dziękuję ślicznie:) nie znałam tych stron, a chętnie do nich zajrzę.

    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń