poniedziałek, 1 czerwca 2009

groteska

Groteska to druga powieść japońskiej pisarki Natsuo Kirino wydana po polsku. Pierwsza, Ostateczne wyjście, opowiada historię kilku kobiet, które łączy praca w fabryce oraz morderstwo. Książka wciąga i dla mnie najciekawsze było to, że brakuje tu tej Japonii znanej z folderów pełnej kolorów, uśmiechów gejsz i świątyń. Tutaj odkrywamy inną stronę Kraju Kwitnącej Wiśni. I to jest moim zdaniem największym atutem książki - ukazanie relacji ludzkich, życia zwykłych ludzi, którzy i w Japonii borykają się z trudnościami, także finansowymi. Zupełnie inny obraz Nippon-u niż ten, który wiele osób ma w głowach.


Z chęcią sięgnęłam więc po Groteskę. Ponownie otrzymujemy nieźle przedstawiony obraz japońskiego społeczeństwa, które poznajemy między innymi przez pryzmat lat szkolnych głównych bohaterek. Dzieci bywają okrutne, a rywalizacja między nimi czasami sięga absurdu. W Grotesce przeplatają się losy uczennic słynnej szkoły Q. Poznajemy ich życie, codzienne sprawy, szkolne problemy oraz tragiczny koniec dwóch dziewczyn, które zostają zamordowane.


"- Ale dlaczego tylko ty, twój ojciec i ja jemy soba?
W malutkich oczkach Kazue błysnęły iskry.
- Ponieważ w naszym domu panuje określona hierarchia. Czasami robi się taki test z domowym psem, prawda? Ustawia się wszystkich członków rodziny w szeregu i wypuszcza się psa, żeby sprawdzić, do kogo podejdzie najpierw, i ta pierwsza osoba jest szefem. To proste. Od razu wszyscy wiedzą, jaka jest kolejność - to znaczy, kto ma największy prestiż i autorytet. I każdy dostosowuje się do tego porządku. Nikomu nie trzeba tego tłumaczyć, po prostu wszyscy tego przestrzegają. Wszelkie decyzje są podejmowane zgodnie z tym porządkiem - kto pierwszy się kąpie i kto je najlepsze jedzenie. Mój ojciec zawsze jest na pierwszym miejscu - to chyba logiczne, prawda? A po nim jestem ja. Kiedyś druga była mama, ale od kiedy zakwalifikowałam się na najwyższy poziom krajowego rankingu uczniów w moim wieku, to ja zajęłam drugie miejsce. I teraz mój ojciec jest na pierwszym miejscu, ja jestem druga, potem moja matka, a na końcu moja siostra. Ale jeśli mama nie będzie uważać, moja siostra ją wyprzedzi."


Mam nadzieję, że wkrótce ukażą się kolejne powieści tej autorki. I będą równie wciągające. Polecam!

(cyt. za: Natsuo Kirino, Groteska, Katowice 2008, s 116-117.)

1 komentarz:

  1. druga ksiazka dla mnie okazala sie o wiele lepsza. tytul idealnie wrecz pasuje do zawartosci.

    OdpowiedzUsuń