środa, 14 stycznia 2015

Bushi no Kondate, czyli samuraj w kuchni


Zacznę od tego, że to bardzo fajny film. Już na samym początku mnie zainteresował, ponieważ nie miałam pojęcia, że w dawnej Japonii istniało stanowisko "kuchennego samuraja". Nie jest to również prosta love story, gdyż historie bohaterów są dosyć skomplikowane.

Na początku poznajemy Haru, utalentowaną w sztuce kulinarnej dziewczynę, która służy damie dworu Shinnyoin. Jest przez nią wysoko ceniona i lubiana. Jej talent kulinarny zostaje zauważony przez Funakiego, który zarządza kuchnią na dworze. Postanawia on adoptować Haru i wydać ją za mąż za swojego młodszego syna Yasunobu. Funaki potrzebuje następcy, którym, po tragicznej śmierci najstarszego syna, stał się Yasunobu. Ten jednak niechętny jest planom ojca, gdyż wyżej od noża kuchennego ceni sobie ostrze miecza. Zadaniem Haru jest nauczyć sztuki kulinarnej krnąbrnego Yasunobu, aby godnie mógł reprezentować swój ród. A w tle samurajskie rozgrywki, kunszt japońskiej kuchni i niedoszły romans. Zapowiada się ciekawie, czyż nie? :)


Bushi no Kondate to również wizualnie ładny film. Dużą wagę przykłada się tu oczywiście do jedzenia, a w szczególności do kulinarnych tradycji rejonu czy też prowincji Kaga. Jeden z wątków to podróż młodego małżeństwa w poszukiwaniu regionalnych smaków i specjałów. Dzięki temu mamy wgląd w najbardziej wyszukane i charakterystyczne składniki tej kuchni. Można zgłodnieć. :)


Polecam! Niekoniecznie na pusty żołądek. :)

9 komentarzy:

 1. no to muszę obejrzeć! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy jest już polska wersja ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma i obawiam się, że nigdy nie będzie. Jest wersja angielskojęzyczna. :)

   Usuń
 3. Koniecznie muszę obejrzeć! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakbys ogladala filmy z Kimura Takuya, ktory juz nie jest popularny, to bys znala opcje kuchennych samurajow ;) zapowiada sie bardzo ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Był jakiś taki słabawy romans w jego wydaniu, ale już teraz nie jestem pewna, czy chodziło o gotowanie, czy o próbowanie potraw zanim zrobi to władca.

   Usuń