środa, 19 grudnia 2012

Kaohame

Uwielbiam kaohame. Wszędzie, nie tylko w Japonii, i ku uciesze (i zdziwieniu znajomych), zwykle robię sobie mniej lub bardziej głupkowate zdjęcia. Sobie lub innym. :)

Kaohame w Asakusie

Kaohame (od japońskich słów kao 顔, czyli "twarz", oraz hameru 嵌める, czyli "wstawić, włożyć"), czy też kaodashi kanban (顔出し看板) lub kaodas, sa ustawiane w miejscach turystycznych, przed sklepami etc. Ciężko przetłumaczyć ich nazwę na język polski - "szablony z otworami na głowę do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia"? Taki opis chyba jest wyczerpującą definicją i już każdy z Czytelników domyśla się, o co chodzi. :)

Kaohame na Miyajima

Moda na kaohame przywędrowała do Japonii ze Stanów Zjednoczonych i swoje apogeum miała w latach '60 i '70 ubiegłego wieku. W Japonii kaohame są popularne i dziś - istnieją nawet ludzie, który zajmują się nimi naukowo. I nic dziwnego, że istnieje nawet kilka książek opisujących kaohame, np. Kaodas:


Więcej informacji o kaohame między innymi tutaj. Polecam!

2 komentarze:

  1. My mamy takie urocze zdjęcie z wyspy La Gomera, w starych, ludowych strojach... zawsze wywołuje radosną reakcję, bo co tu dużo mówić, wyglądamy jak wieśniaki:P

    OdpowiedzUsuń
  2. Kaohame jest świetne, takie zdjęcia są wspaniałym wspomnieniem.
    P.S Uwielbiam Japonię i od razu dołączam do obserwatorów. :D

    OdpowiedzUsuń