środa, 9 grudnia 2009

zenstyle kurisumasu

Gwiazdka za pasem. Niektórzy powoli zabierają się za dekorowanie domostwa, kupowanie prezentów. I poszukują idealnego drzewka na choinkę. Wiadomo nie o dziś, że w Japonii Święta Bożego Narodzenia to raczej Gwiazdka czy też Kurisumasu, które niewiele mają wspólnego z religijnym kontekstem tych świąt, bo i dlaczegóż by.

To jednak nie przeszkadza Japończykom doskonale się bawić. Ponoć każdy powód jest dobry. :) Ta przydługa być może dygresja prowadzi do refleksji nad Świętami Bożego Narodzenia w japońskim stylu. Oto na co natrafiłam dziś w sieci - japońskie (sic!) ozdoby choinkowe:


Pomysł nieco dziwaczny (jak dla mnie), ale stanowiący pewną kulturową ciekawostkę. Gdyby ktoś był zainteresowany, ozdoby (i inne japońskie zen rzeczy, ale nie tylko) dostępne są tutaj. Ja zostanę jednak przy bardziej tradycyjno-polskich bombkach i słomianych aniołkach. :)

p.s. O japońskiej Gwiazdce można poczytać między innymi tutaj. :)

2 komentarze:

 1. Witam :)
  masz rację, to bardziej ciekawostki typu orientalnego. Ale miłe dla oka ;) swoją drogą... marzę, żeby móc kupować już ozdoby na swoją choinkę...

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Się nie znacie wogle :P
  Świetne te lalusie, jak się uda, to se takie udziergam na choinę, ale wam nie dam :P

  OdpowiedzUsuń