środa, 13 maja 2015

I jeszcze o wystawach w Krakowie.


Pod koniec kwietnia udało mi się wyskoczyć do Krakowa i zobaczyć (poza wystawą Logiczna emocja w MOCAK-u) również dwie wystawy w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich to wystawa, na której oglądać możemy przykłady dawnej sztuki japonskiej. Wystawa została zorganizowana z okazji jubileuszu dwudziestolecia Muzeum.


Najbardziej urzekły mnie inrō, czyli tradycyjne puzderka służące do noszenia w nich małych przedmiotów, oraz netsuke, czyli miniaturowe rzeźby, które zaczęły powstawać w Japonii w XV wieku. Służyły do mocowania sakiewki (sagemono) do pasa kimona.


Na wystawie zobaczyć można również różne wizerunki Buddów.
Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich to mnóstwo przedmiotów, nie tylko codziennego użytku. Cudowne kimona, zestawy przenośne do parzenia herbaty, samurajskie zbroje, porcelana, a także skupiające uwagę drzeworyty w tym słynny Hokusai i jego Pod wielką falą w Kanagawie.

Wystawę można oglądać jeszcze do 18 maja. Więcej informacji tutaj. Polecam!

Druga wystawa, której nie można już, niestety, oglądać, to Gekiga. Komiks japoński 1945-1978.


Gekiga to rodzaj komiksu, który powstał w Japonii po drugiej wojnie światowej. Miały być pokrzepienie dla młodych ludzi, których dotknęła wojenna zawierucha. Tworzono historie o zwykłych ludziach przeżywających codzienne dramaty w powojennych krajobrazach. Najsłynniejszym tytułem do dziś pozostaje Astro Boy.
Więcej informacji o wystawie tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz