niedziela, 15 lutego 2015

Nakagin Capsule Tower


Odkąd pamiętam, ten budynek mnie fascynował i za każdym razem, jak byłam w Japonii, obiecywałam sobie, że w końcu się wybiorę go zobaczyć. Nigdy jednak nie było mi drodze. A w zeszłym roku trafiłam tam zupełnie przypadkiem. Wychodząc z ogrodów Hama-rikyū w oddali dostrzegłam charakterystyczną bryłę.Budynek Nakagin Capsule Tower (Nakagin Kapuseru Tawā 中銀カプセルタワ) powstał najpierw w głowie japońskiego architekta Kisho Kurokawy, który był jednym z założycieli ruchu metabolizmu w architekturze. Prace budowlane zakończono w 1972 roku, a Nakagin Capsule Tower służyć miał jako kompleks kapsuł mieszkalnych oraz biurowych. Składa się z dwóch połączonych wież, w których łącznie znajduje się 140 kapsuł. Cała konstrukcja została pomyślana tak, aby w razie potrzeby kapsuły mogły być wymieniane/usuwane. Nigdy jednak nie zastosowano tego rozwiązania w praktyce.
Modelową kapsułę można było zobaczyć kilka lat temu w Roppongi w ramach wystawy Metabolism, the City of the Future. Na sama wystawę nie udało nam się zajrzeć, ale do kapsuły już tak.
W sieci pojawiają się sprzeczne informacje - jeszcze do niedawna utrzymywano, że budynek ma zostać rozebrany, jednak coraz częściej pojawiają się głowy, że nie można tak świetnego przykładu grupy Metabolism po prostu się pozbyć. Poza tym ponoć około 30 kapsuł wciąż jest zamieszkanych. Ciężko stwierdzić, czemu ma służyć tak zabezpieczająca siatka. Czy są to przygotowania do rozbiórki, a może raczej do renowacji...? Oby to drugie. :)


4 komentarze:

 1. Budynek faktycznie niezwykły, z zewnątrz jak i wewnątrz.
  (Przy okazji, dopiero co znalazłam Twojego bloga, ale będę odwiedzać regularnie.Pozdrawiam!)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, fascynujący. Szkoda, że, jak na razie, się marnuje... Dziękuję za odwiedziny! :)

   Usuń
 2. Ogladalam program na jego temat. Ponoc maja go przebudowac/odnowic, bo do jego budowy zostalo uzyte bardzo duzo azbestu. Cena za kapsule jest smiesznie wysoka (jakies 40.000 czy cos...)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie, gdyby budynek odnowili i pozwalali go oglądać też od środka na pewno bym nie przegapiła takiej okazji. :)

   Usuń