czwartek, 8 marca 2012

Mitologia japońska.


Litera swoim postem przypomniała mi, że już jakiś czas temu zakupiłam, pooglądałam i przeczytałam Mitologię japońską autorstwa Agnieszki Kozyry.

"Mianem mitologii oficjalnej określa się tę część wierzeń, która została utrwalona w dworskich kronikach i którą uznawali za obowiązującą cesarze Japonii. Sankcjonowała ona władzę jedynej w historii tego kraju dynastii panującej i stała się podstawa jedności władzy religijnej i politycznej. (...) Mity mogły spełniać tak ważną funkcję, ponieważ opowiadały historię kraju, którego dzieje nierozerwalnie wiązały się z działaniem bogów: tworzące go ziemie zrodziła bogini Izanami, a rządzący byli spadkobiercami misji wyznaczonej przez zamieszkującą Wysoka Równinę Niebios boginię słońca Amaterasu." 

Książka jest ładnie wydana, aczkolwiek nie do końca w moim guście. :) Świetny format, ciekawa okładka, całość nieco ciężka. Trochę denerwowały mnie odsyłacze w tekście do ramek rozwijających jakąś myśl lub hasło. Mimo to tekst jest dosyć czytelny i przyciąga dużą ilością zdjęć - szkoda tylko, są większość z nich nie jest autorstwa pani Kozyry, a te, które są, mogłyby być lepszej jakości.

Najciekawsza dla mnie część książki, bo za mitami jako takimi nie przepadam, zawiera informacje o kilku wybranych japońskich świątyniach, magicznych zwierzętach oraz o demonach, a w szczególności o kappach, które niezmiennie mnie intrygują. :)

Moim zdaniem warto zajrzeć do Mitologii japońskiej. Brakowało mi takiego przystępnego kompendium wiedzy, gdzie nie tylko forma, ale i treść ma znaczenie. Polecam!

(Cyt. za: Agnieszka Kozyra, Mitologia japońska, Bielsko-Biała 2011, s. 43.)

1 komentarz:

  1. A mnie właśnie te liczne ramki urzekały! Cóż, kwestia gustu;)

    OdpowiedzUsuń