środa, 1 września 2010

kaizen

Ostatnio Domi (dziękuję :)) podesłała mi link do artykuł Kaizen w twoim biurze. Może kierowała się moim obecnym miejscem pracy? A może po prostu stwierdziła, że jak o Japonii, to z pewnością się ucieszę. :) Zaciekawiona postanowiłam nieco zgłębić temat. :) Jest trochę książek traktujących o filozofii kaizen, nie tylko w kontekście pracy, ale i życia osobistego. Na przykład ta:


Z tego, co wyczytałam, dość pobieżnie, nie ukrywam, w filozofii kaizen (改善) chodzi o ciągłe doskonalenie, także się. :) Zasadniczym pytaniem jest: "dlaczego?", które powinno się zadawać przynajmniej pięć razy, tzw. metoda 5 why. Doskonalenie ma odbywać się między innymi poprzez wyeliminowanie muda (ムダ), czyli "odpadów, resztek, marnotrastwa" etc. Dla chcących zgłębić temat polecam stronę, gdzie wszystkie najważniejsze elementy kaizen są przedstawione w zrozumiały sposób. Nie brak i ładnych japońskich w stylu rysuneczków. :)(Komiks ze strony: http://www.pncgroup.org/services/2_sixsigma.html)

2 komentarze:

  1. heh, to jakaś telepatia :-) dziś właśnie, imagine, przeglądałam w księgarni tę książkę, stwierdziliśmy z dish'ym-juniorem, że to lektura w sam raz dla durnych nas ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. (durnych nas-dish'aków naturlich)

    OdpowiedzUsuń