piątek, 19 lutego 2010

beczułki sssake

Sake to alkohol ryżowy. Uwielbiany w Japonii. Pije się go zarówno na ciepło, jak i zimno. O sake mówi się "japońska wódka" lub "japońskie wino", mimo że jego produkcja najbardziej przypomina produkcję piwa. :) Tymczasem w języku japońskim sake oznacza po prostu alkohol. Jakikolwiek.

Sake
nierozerwalnie związana jest z tradycyjną religią Japończyków shintō. Towarzyszy wielu ceremoniom, na przykład ślubom. Tradycyjnie przechowywana jest w beczkach, które łatwo zauważyć na terenie chramów shintō.


Beczki te zostały ofiarowane przez producentów sake. Obecnie beczki służą bardziej za reklamę danej firmy, a ofiara na rzecz chramu shintō składana jest w formie pieniężnej.Beczki te można również wypatrzeć podczas niektórych matsuri (festiwali religijnych).

To także, przynajmniej dla mnie, kolejna cudna japońska forma estetyczna. Nie szukam sensu w znakach, gdyż pewnie wtedy beczki te stałyby się bardziej trywialne. Chłonę całościowy obraz. Just look.Kolejny po manholach przykład na to, że Japończykom się chce. :)

1 komentarz:

  1. Czwarta - od góry licząc - zaklepuję dla siebie na szóstego :D

    OdpowiedzUsuń