czwartek, 10 lutego 2011

The Tale of Genji Museum


Genji Monogatari to opowieść o księciu Genjim i jego perypetiach na cesarskim dworze. Powieść została napisana w XI wieku przez Murasaki Shikibu i bywa uważana za pierwsza powieść na świecie. Jak do tej pory brak calkowitego polskiego tłumaczenia. Polecam artykuł o Genji Monogatari autorstwa dr Moniki Szyszki.


Japońskie miasteczko Uji, niedaleko Kioto, to miejsce znane z wyrabianej tam zielonej herbaty oraz z Genji Monogatari. I nie da się o tym zapomnieć nawet na moment. :) Jeśli mowa o herbacie, to można ją dostać dosłownie wszędzie, nawet już na stacji kolejowej. Podobnie jak plakaty z ilustracjami do Genji Monogatari. Od tej pory cały czas będziemy świadomi tego, ze znajdujemy się w miejscu, gdzie rozgrywały się ostatnie rozdziały Genji Monogatari.Tuż obok stacji kolejowej widać bramę z głównymi postaciami powieści. Nieco dalej, przy rzece stoi pomnik samej Murasaki Shikibu.W Uji nie mogło zabraknąć i specjalnego miejsca poświęconego powieści, a takim jest z pewnością The Tale of Genji Museum.


Muzeum nie jest zbyt duże, ale w ciekawy sposób zaaranżowane. Nowoczesność formy łączy się tutaj czasami historycznymi, w których osadzona jest akcja Genji Monogatari.Na miejscu znajduje się także biblioteka, w której zgłębiać można swoją wiedzę na temat powieści. The Tale of Gencji Museum jest jednym z tych miejsc na mapie japońskich obiektów muzealnych, które warto polecić.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz