piątek, 18 lutego 2011

Prawdziwy Świat


Prawdziwy Świat to kolejna powieść Natsuo Kirino przetłumaczona na język polski. Nie ukrywam, że czekałam na te książkę. Nie tylko dlatego, że dwie poprzednie powieści tej autorki bardzo mi się podobały, ale również dlatego, że problem przestępczości i buntu japońskiej młodzieży wpisuje się w moje zainteresowania dotyczące Japonii.

W czasie upalnego lata splatają się losy czterech przyjaciółek oraz chłopaka, który zabija swoją matkę, po czym ucieka z domu. Śledzimy tę ucieczkę z perspektywy wszystkich bohaterów. Nie będę zdradzać szczegółów fabuły, napiszę jedynie, że, ku mojemu rozczarowaniu, okazała się być ona nieco przewidywalna. Akcja powieści nie bardzo mnie wciągnęła, a obraz "prawdziwego świata" japońskich nastolatków wydaje mi się przedstawiony w powierzchowny i trochę wypaczony sposób. Więcej na stronie wydawnictwa.

"Kiedy mówię o sprawach, których nie da się naprawić, nie mam na myśli niczego takiego jak zamordowanie matki przez Glistę. To nie takie proste. I nie ma też nic wspólnego z trapiącym Yuzan poczuciem winy z powodu ucieczki przed śmiercią matki. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Jak to wyrazić? Kiedy umierasz, nie możesz powrócić do życia - to rzecz ostateczna. Ale moim zdaniem nawet takie wydarzenia nie są całkiem nieodwracalne, ponieważ oznaczają wybór prostego rozwiązania. Chcę powiedzieć, że śmierć jest czymś, czego każdy z nas w pewnym momencie doświadczy, a zatem wybrane przez Glistę zakończenie jest łatwe do zrozumienia i w tym sensie bliskie porażki. Morderstwo jest aktem zemsty, za którym stoją złość, upokorzenia i pragnienia sprawcy. A ponieważ nie zamyka to problemu, nie mieści się w kategorii działań nieodwracalnych. Czymś, czego naprawdę nie da się naprawić, może być okropnie przerażające uczucie które stale w tobie narasta, aż zupełnie pożre twoje serce. Ludzie dźwigający brzemię czegoś, czego nie da się naprawić, pewnego dnia ulegają zniszczeniu."

(Cyt. za: Natsuo Kirino, Prawdziwy świat, Katowice 2010, s. 194-195.)

p.s. Jeżeli kogoś interesuje przestępczość wśród nieletnich w Japonii i problematyka dotycząca buntu japońskiej młodzieży polecam książkę Youth Deviance in Japan Roberta Stuarta Smitha z serii Japanese Society wydawnictwa Trans Pacific Press.

2 komentarze:

  1. ja rowniez czekalam na ta ksiazke. kupilam zaraz po premierze. nie ukrywam ze jednak "groteska" bardziej mnie zainteresowala.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie "Groteska" podobała się najbardziej. "Prawdziwy świat" trochę mnie znudził, szczerze mówiąc. :)

    OdpowiedzUsuń