sobota, 9 października 2010

furoshiki

Furoshiki stanowią kolejny przykład na to, że tradycja w Japonii mocno się trzyma. A przy tym i współcześnie znajduje nowe zastosowania lub staje się modna na tyle, by do niej powracać.

Kilka dni temu dostało mi się furoshiki od M. z miesięcznych wojaży po Japonii. Okazało się, że w Kioto istnieje sklepik o wdzięcznej nazwie Fuyusha, który oferuje wiele wyrobów z wizerunkiem królików. Między innymi takie oto furoshiki:
Czym jest furoshiki? To kawałek materiału, można by rzecz chusta, który może mieć bardzo różne wymiary - nawet po wielkość prześcieradła. Furoshiki używane są po prostu do przenoszenia rzeczy. Można z nich zrobić podręczne torby lub opakować w nie w specyficzny sposób cokolwiek tylko zechcemy - butelki, pudełka, książki.


W Japonii istnieje wiele miejsc, w których zakupić można furoshiki. Jednym z nich jest chyba najbardziej znany wytwórca w Japonii - Kakefuda. "Produkcja" odbywa się tradycyjnymi metodami, a wszystkie jej etapy wykonywane są przez właścicieli sklepu (od projektu po farbowanie i szycie). Każdemu, kto odwiedzi sklep, udzielana jest mała lekcja "Jak wiązać furoshiki". :)


Ładne, ekologiczne i modne, warto więc zainwestować tych kilka jenów w furoshiki. Przy najbliższej okazji. :) Polecam angielskojęzyczną stronę poświęconą furoshiki oraz Furochic, czyli wariacje na temat. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz