czwartek, 30 grudnia 2021

Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników - kilka słów o książce

 


 

 

        Ach! Pojawiam się jak rosa,

        niknę jak rosa

        - oto moje życie.

        Nawet chwała Osaki

        to tylko sen we śnie.*







Jedną z pierwszych książek o japońskiej tematyce, którą lata temu przeczytałam, była Bushido - dusza Japonii autorstwa Inazo Nitobe. Pamiętam, że wywarła na mnie ogromne wrażenie i do dziś wszystkim te książkę polecam. Mimo to samuraje, ich kultura, historie wojenne nigdy nie były w ścisłym kręgu moich zainteresowań. Oczywiście, nazwiska najważniejszych wojowników, historia 47 roninów czy słynny film Kurosawy są mi znane. Jednak świat samurajów nigdy aż tak bardzo mnie nie fascynował. Chcąc dowiedzieć się czegoś więcej, sięgnęłam po książkę Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników podarowaną mi przez Wydawnictwo RM.

Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników przedstawia opowieści o najbardziej znanych samurajach, a przez pryzmat ich historii poznajemy ówczesną sytuacją Japonii. Autor zdecydował się na interesujący zabieg - każdy rozdział składa się z fabularyzowanych i niefabularyzowanych fragmentów. Te pierwsze wprowadzają nam bohatera kolejnego rozdziału. Następnie na kanwie jego historii, autor opowiada nam, co w danym czasie działo się z Japonią.

Takie słowa klucze jak ronin, katana czy seppuku określają w naszej świadomości samurajów. Jednak nie byli oni tylko wojownikami, którzy nie ulegali swoim strachom i śmiało stawiali czoło wrogom posłusznie służąc swoim panom. Byli to także wykształceni wojownicy, a ich obowiązkiem było znać literaturę, sztukę, prawo. Uczestniczyli w ceremoniach herbacianych oraz tworzyli poezję. Samuraje uosabiali nie tylko siłę i ducha walki, ale również ulotne piękno - kruche i nietrwałe jak ludzkie życie.

Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników zabiera nas w świat niezwykłych wydarzeń, które opisane są w przystępny sposób, mimo ze ilość podawanych informacji, dat, etc. jest spora. Autor skupia się głównie na tym, czym zwykli zajmować się samuraje na co dzień, a więc na walce, intrygach i krwawych pojedynkach. Moim zdaniem ta książka to świetne uzupełnienie innych opowieści o samurajach oraz dobra lektura na początek dla osób, które o samurajach chciałyby się dowiedzieć czegoś więcej. Do polecenia!

*Cyt. za: Leonardo Vittorio Arena, Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników, Warszawa 2021, s. 128.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz