moje

czwartek, 22 marca 2012

Elevator Girl.


Jeśli ktoś znajdzie czas (ja raczej nie...) lub mieszka w Poznaniu, to polecam wystawę LOVE&AFFECTION w SPOT-cie.

Jak możemy przeczytać na stronie fundacji:

"O wystawach – pomiędzy tradycją a współczesnością
Z europejskiego punktu widzenia kaligrafia oraz manga (komiks japoński) stanowią dwa odrębne gatunki sztuki. W Japonii granica między nimi nie istnieje, bowiem manga bierze swój początek z prób malowania przy użyciu prostego pędzla. XIX wieczny komiks Hokusai jest jednym z jej najbardziej znanych przykładów. Pędzel dla Azjatów był niezbędnym narzędziem codziennego użytku od czasów starożytnych. Jego zastosowanie łączy kaligrafię i manga, pomimo istnienia różnic w sposobach słownej i obrazowej narracji. Zdarza się, że niekiedy używa się zarówno obrazu, jak i tekstu jako uzupełnienia. Na wystawie w SPOT. będziemy mogli odnaleźć nie tylko ilustracje z tekstem, ale także przykłady kaligrafii z połączonej z obrazem, w których wydają się być one względem siebie komplementarne.
Można zaryzykować stwierdzenie, że manga jest współczesnym stylem japońskiej ekspresji. Obecnie artyści japońscy używają głównie długopisów oraz programów graficznych, ale wszystkie one mają swoje źródło w ekspresji pędzla. Japońska manga żywi się dynamiką wywodząca się z pociągnięć pędzla i jest zupełnie różna do bazującego na użyciu długopisów oraz ołówków europejskiego czy amerykańskiego komiksu, w których linia jest niezmienna w swej grubości,kształcie oraz nasyceniu. Podczas gdy amerykański komiks czyni swoim bohaterem Supermana, Spider Mana czy Batmana, to japońska tradycja komiksu dowodzi, że bohaterem może być każdy. Z tego powodu twarze postaci mangi są zawsze bardziej zróżnicowane pod względem ekspresji, co sprzyja budowaniu relacji bohater – czytelnik."

I jeszcze:

"W mandze najważniejsza jest historia przedstawiana za pomocą scen z obrazami oraz tekstem. Słowo manga znalazło się w powszechnym użytku po opublikowaniu w XIX wieku Hokusai Manga, zawierającej posortowane rysunki ze szkicowników znanego artysty ukiyo-e, Hokusai’a. Jednakże, już giga (lit. zabawne obrazki) rysowane w XII wieku przez różnych artystów miały wiele mangopodobnych cech, takich jak nacisk na historie i proste, artystyczne linie."

A o samej wystawie:

"TOHO Europe Orient Art Center (IF Inner Spaces) w 2004 roku gościło w swoich progach wystawę kaligrafii. Od tego czasu postanowiono utworzyć nagrodę TOHO Prize (2006), która przyznawana jest corocznie dla jednego z wybranych japońskich kaligrafów. TOHO Prize – czyli prezentacja twórczości w Polsce – w swoim założeniu ma przybliżać Polakom japońską tradycję różnych stylów i szkół kaligrafii.
Wystawa kaligrafii w SPOT. jest kolejną edycją TOHO Prize i prezentować będzie przede wszystkim prace wykonane za pomocą tuszu. Pokażemy między innymi tradycyjne wiersze japońskie z VIII wieku oraz współczesne pieśni. W ich formie wyraża się zarówno miłość do innych ludzi, jak i oddanie dla otaczającego nas świata. Doskonale wyraża to idea Zen – Forma nie jest różna od pustki, pustka nie jest różna od formy. Forma jest pustką, pustka jest formą. Jeśli zapomnimy o swoim ego i spojrzymy na świat z pełnym oddaniem, zrozumiemy tą sentencję, a kaligrafia przybliży nas do ego, pokazując sens w nie nachalny sposób."

Artyści biorący udział w wystawie: Koyo Tokutake, Koichi Shimada, Hosen Kato, Shoran Shimada, Seiun Morimoto.

Polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz